A film is held on a ring of area 0.05 `m^(2)` of liquid of surface tension 0.05 N/m then the surface energy is
A. 25 J
B. `0.01` J
C. `0.5` J
D. `25xx10^(-4)`J

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Surface energy , `= 4piR^(2)T`
` = 0.05 xx 0.05 ` N/m
` = 25 xx10^(-4)` J

4 views

Related Questions