What will be the work done in blowing a soap bubble of radius 1 cm to 2 cm ? (If surface tension of soap solution is ` 25 xx 10^(-3)` N/m)
What will be the work done in blowing a soap bubble of radius 1 cm to 2 cm ?
(If surface tension of soap solution is ` 25 xx 10^(-3)` N/m)
A. `6 pi xx 10^(5)` J
B. ` 6 pi xx 10^(6)` J
C. ` 24 pi xx 10^(-5)` J
D. ` 20 xx 10^(6)` J
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`dE = 4pi T (R_(2)^(2)-R_(1)^(2))`
` = 25.12 xx 25 xx10^(-3) xx10^(-4) xx3 = 6 pi xx10^(-5)` J
4 views
Answered