If a drop of water of radius 0.1 cm is broken up into a million droplets all of the same size , then the energy expended in the process will be
A. `197 pi ` erg
B. `297 pi` erg
C. `397 pi` erg
D. ` 497 pi ` erg

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`dE = 4piR^(2)T (n^(1//3)-1)`
` = 12.56 xx10^(-2) xx 75 xx 99 = 297` erg

4 views

Related Questions