A block of mass 2 kg executes SHM on a smooth horizontal plane under the action of restoring force of a spring. If the amplitude and time period of os
A block of mass 2 kg executes SHM on a smooth horizontal plane under the action of restoring force of a spring. If the amplitude and time period of oscillation are 0.05 m and `pi//5` second, the maximum force exerted by the spring on the block is
A. 5 N
B. 10 N
C. 100 N
D. 19.6 N
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`omega=(2pi)/(T)=(2pi)/(pi//5)`
`omega=10" rad/s"`
`F=momega^(2)A`
`=2xx10^(2)xx0.05`
`=10N`
5 views
Answered