If A is amplitude of a particle in SHM, its displacement from the mean position when its kinetic energy is thrice that to its potential energy
If A is amplitude of a particle in SHM, its displacement from the mean position when its kinetic energy is thrice that to its potential energy
A. A
B. `A//4`
C. `A//2`
D. `3A//4`
8 views
1 Answers
Correct Answer - C
`K.E.=3P.E.`
`(1)/(2)momega^(2)(A^(2)-x^(2))=3xx(1)/(2)momega^(2)x^(2)`
`A^(2)-x^(2)=3x^(2)`
` A^(2)=Ax^(2)`
`A=2x`
`x=(A)/(2)`
8 views
Answered