If the weight of a body is 100 N, on the surface of the earth then its binding energy on the surface of the earth is,
`(R_(E)=6400km)`
A. `64xx10^(8)J`
B. `64xx10^(7)J`
C. `64xx10^(5)J`
D. `64xx10^(4)J`

10 views

1 Answers

Correct Answer - b
`"B.E. = W R"`
`=100xx6.4xx10^(6)`
`=64xx10^(7)J`

10 views

Related Questions