A planet moving in a circular orbit around the sun at a distance, 4times theaverage distance of the earth from the sun will complete one revolution in
A. 8 years
B. 4 years
C. 16 years
D. 1/4 years

4 views

1 Answers

Correct Answer - a
`T_(2)=T_(1)n^(3//2)`
`=1xx4^(3//2)=8`
`T_(2)=8" years."`

4 views

Related Questions