In a well of death, motor cycle rides round the inner wall of a hollow cylindrical chamber. If the radius of the cylindrical chamber is 8 m . What would be minimum speed of the rider to prevent him from sliding down? `(g=10 m//s^(2), mu =0.2)`
A. `10 m//s`
B. `20 m//s`
C. `30 m//s`
D. `40 m//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`v=sqrt((rg)/(mu))=(8xx100)/(2)=sqrt(400)=20 m//s`

4 views

Related Questions