What would be the heat released when an aqueous solution containing 0.5 mole of `HNO_(3)` is mixed with 0.3 mle of `OH^(-)`? (Enthalpy of neutralisati
What would be the heat released when an aqueous solution containing 0.5 mole of `HNO_(3)` is mixed with 0.3 mle of `OH^(-)`? (Enthalpy of neutralisation is -57.1 kJ)
A. 28.5 kJ
B. 17.1 kJ
C. 45.7 kJ
D. 1.7 kJ
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
0.5 mole of `HNO_(3)-=0.5` mole of `H^(+)` and 0.3 mole of `OH^(-)`
`0.5H^(+)(aq)+0.3OH^(-)(aq)to0.5H_(2)O(l)`
`DeltaH=0.3xx57.1=17.13kJ`
4 views
Answered