`Delta_(f)U^(ө)` for the formation of `CH_(4)(g)` at certain temperature is -393 kJ `mol^(-1)`. The value of `Delta_(f)H^(ө)` is
A. zero
B. `lt Delta_(f)U^(ө)`
C. `gtDelta_(f) U^(ө)`
D. equal to `Delta_(f)U^(ө)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`CH_(4)(g)+2O_(2)(g)toCO_(2)(g)+2H_(2)O(l)`
`Deltan_(g)=(n_(p)-n_(r))=1-3=-2`
`Delta_(f)H^(ө)=Delta_(f)U^(ө)+Deltan_(g)RT`
`Deltan_(g)=2Delta_(f)H^(ө) lt Delta_(f) U^(ө)`

4 views

Related Questions