On a humid day in summer, the mole fraction of gaseous `H_(2)O` (water vapour) in the air at `25^(@)C` can be as high as 0.0287. Assuming a total pressure of 0.977atm. What is the partial pressure of dry air ?
A. 94.9atm
B. 0.949atm
C. 949atm
D. 0.648atm

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`p_(H_(2)O)=x_(H_(2)O)" "p_("totle")=0.0287xx0.977=0.028atm`
`p_("total")=p_("dry air")+p_(H_(2)O)`
`p_("dry air")=p_("total")-p_(H_(2)O)=0.977-0.028=0.949atm`

4 views

Related Questions