Sodium crystallises in bcc arrangement with the interfacial separation between the atoms at the edge length of 53 pm. The density of the solid is
A. 1.23 g/cc
B. 485 g/cc
C. 4.85 g/cc
D. 123 g/cc

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Given , a-2r=53pm or `2r=(sqrt3)/(2) a`
`rArr a-(sqrt3)/(2) a`
`therefore a-(sqrt3)/(2) a = 53 rArr a=395.6` pm
`therefore "Density(d)"=(ZM)/(N_Aa^3)`
`d=(2xx23)/(6.023xx10^23xx(3.956)^3xx10^(-24))=1.23g//"cc"`

4 views

Related Questions