The mass of `112 cm^(3)` of `CH_(4)` gas at STP is
A. `0.16` g
B. `0.8` g
C. `0.08` g
D. `1.6` g

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
At STP, `22400 cm^(3)` of `CH_(4)= 12 +4 = 16 `g
At STP, 112 `cm^(3)` of `CH_(4) = (16xx112)/22400=0.08` g

4 views

Related Questions