A mixture of `NaCl` and `Na_(2)CO_(3)` is given. On heating `12 g` of the mixture with dilute `HCl, 2.24 g` of `CO_(2)` is removed. Calculate the amou
A mixture of `NaCl` and `Na_(2)CO_(3)` is given. On heating `12 g` of the mixture with dilute `HCl, 2.24 g` of `CO_(2)` is removed. Calculate the amounts of each in the mixture.
A. `6.6` g
B. `5.8` g
C. `6.8` g
D. `7.2` g
8 views
1 Answers
Correct Answer - A
`CO_(2)` is from `Na_(2) CO_(3)` only
`underset(underset((?))(106g))(Na_(2)CO_(3)) + 2HCl rarr2 NaCl + underset(underset(2,24 g)(44 g)) (CO_(2))+ H_(2) O `
44 g `CO_(2)` is from = 106 g `Na_(2) CO_(3)`
`therefore 2.24 g CO_(2) " is from " = 106/44 xx 2.24 " g " Na_(2) CO_(3) = 5.4g`
Thus, `NaCl = 12 - 5.4 = 6.6` g
8 views
Answered