If equivalent mass of suiphur in `SCl_(2)` is `16 u`, then equivalent mass of `S` in `S_(2)Cl_(2)` will be
A. 8 g `"equivalent"^(-1)`
B. 16 g `"equivalent"^(-1)`
C. 32 g `"equivalent"^(-1)`
D. 64 g `"equivalent"^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`SCl_(2) equiv 2 Cl, 2Cl equiv S`
`1" Cl" = S/2= 16`
`therefore` Atomic mass of sulphur = 32
`S_(2)Cl_(2) equiv 2S equiv 2Cl`
`2" Cl " equiv 64` g S
1 Cl = 32 g S

4 views

Related Questions