Find out the maximum electron density of the ionosphere if the maximum frequency of the radiowaves which returns to the earth after reflecting from the ionosphere is 18 MHz.
A. `8m^(-3)`
B. `6m^(-3)`
C. `4 m^(-8)`
D. `2 m^(-3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Given , critical frequency ` (f_(c))=18MHz ` maximum electron density `(N_("max "))=?`
As we know that ` f_(c)=9(N_("max")=?`
`implies 18=9(N_("max"))^(1//2)`
` or N_("max")=[(18)/(9)]^(2) or N_("max")=4m^(-3)`

4 views