A short bar magnet placed with its axis at `30^(@)` with an external field of 800 G experiences a torque of 0.016 Nm.
The bar magnet is replaced by a solenoid of cross-sectional area `2 xx 10^(-4) m^(2)` and 1000 turns, but of the same magnetic moment. Determine the current flowing through the solenoid.

4 views

1 Answers

From Eq. `m_(s) = NIA`. From part (a), `m_(s) = 0.40 A m^(2)`
`0.40 = 1000 xx 1 xx 2 xx 10^(-4)`
`I = 0.40 xx 10^(4)//(1000 xx 2) = 2A`

4 views

Related Questions