The susceptibility of a magnetism at 300 K is ` 1.4 xx 10^(-5)`. The material is heated and at a particular temperature is susceptibility increased to
The susceptibility of a magnetism at 300 K is ` 1.4 xx 10^(-5)`. The material is heated and at a particular temperature is susceptibility increased to ` 2. 1 xx 10^(-5)` . What is the change in temperature of the material ?
A. 200K
B. 300K
C. 400K
D. 100K
1 Answers
Correct Answer - D
As per Curie law , `chi=(C)/(T)`
` :. (chi_(2))/(chi_(2))=(T_(1))/(T_(2))`
Given , susceptibility , ` chi_(1)=1.4 xx 10^(-5) `,
temperature `T_(1)=300K` ,
Susceptibility , `chi_(2)=2.1 xx 10^(-5)` , temperature ` T_(2)=?`
`implies (2.1 xx 10^(-5))/( 1.4 xx 10^(-5))=(300)/(T_(2))`
`implies (3)/(2) =(300)/(T_(2))`
`or T_(2)=(600)/(3)=200K`
`:.` Change in temperature ` =T_(1)-T_(2)=300-200=100K`