A mass of dry air at NTP is compressed to (1)/(20)th of its original volume suddenly . If `gamma=1.4` , the final pressure would be
A. 20 atm
B. 66.28 atm
C. 30 atm
D. 150 atm

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
From `p_(2)V_(2)^(gamma)=p_(1)V_(1)^(gamma)`
`rArr" " p_(2)=P_(1)((V_(1))/(V_(2)^(gamma)))^(gamma)=1((V_(1))/(1//20V_(1)))^(1.4)`
=66.28 atm

5 views

Related Questions