An electric current is passed through silver nitrate solution using silver electrodes. 15.28 g of silver was found to be deposited on catode. What wil
An electric current is passed through silver nitrate solution using silver electrodes. 15.28 g of silver was found to be deposited on catode. What will be the weight of copper deposited on cathode if same amount of electricity is passed through copper sulphate solution using copper electrodes?
A. 4.49 g
B. 6.4 g
C. 12.8 g
D. 3.2 g
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Equivalent wt. of Ag=108/1=108
Equivalent wt. of Cu=63.5/2=31.75
`"Eq. wt. of Ag"/"Eq. wt. of Cu"="Mass of Ag deposited"/"Mass of Cu deposited "`
`108/31.75=15.28/W rArr W=(15.28xx31.75)/108`=4.49 g
4 views
Answered