The standard reduction potential for the half-cell reaction,`Cl_2 + 2e^(-) to 2Cl^(-)` will be `(Pt^(2+)+2Cl^(-)to Pt + Cl_2 , E_"cell"^@=-0.15 V , Pt^(2+) + 2e^(-) to Pt, E^@=1.20 V)`
A. `-1.35 V`
B. `+1.35 V`
C. `1.05 V`
D. `+1.05 V`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`{:(Pt+Cl_2toPt^(2+)+2Cl^(-),,E_"cell"^@=0.15 V),(Pt^(2+) + 2e^(-) to Pt,,E^@=1.20 V ),(Cl_2+2e^(-)to 2Cl^(-),,E^(@)=1.35 V):}`

4 views

Related Questions