Sanju completes 12 rounds around a square park every day. If one side of the park is 120 m, find out in kilometres and metres the distance
Sanju completes 12 rounds around a square park every day. If one side of the park is 120 m, find out in kilometres and metres the distance that Sanju covers daily.
13 views
1 Answers
Perimeter of a square
= 4 x length of one side
= 4 x 120
= 480 m
So, in one round the distance can be covered is 480 m,
hence in 12 rounds the distance can be covered is
= 480 x 12
= 5760 m
= 5000 m + 760 m
∴ Sanju covers 5 km 760 m daily
13 views
Answered