A radioactive element X with half life 2 h decays giving a stable element Y. After a time t, ratio of X and Y atoms is 1:16 .Time t is
A. 6 h
B. 4 h
C. 8 h
D. 16 h

4 views

1 Answers

Correct Answer - c
`N/N_0=(1/2)^n=1/16`
`therefore` n=4
`t=nT_(1//2)=4xx2`=8 h

4 views

Related Questions