The mass of proton is 1.0073 u and that of neutron is 1.0087 u ( u=atomic mass unit ). The binding energy of `._2^4He` , if mass of `._2^4He ` is 4.00
The mass of proton is 1.0073 u and that of neutron is 1.0087 u ( u=atomic mass unit ). The binding energy of `._2^4He` , if mass of `._2^4He ` is 4.0015 u is
A. 0.0305 erg
B. 0.0305 J
C. 28.4 MeV
D. 0.061 u
4 views
1 Answers
Correct Answer - c
`Deltam=2m_p + 2m_n -m(._2^4He)`
=2 x 1.0073 + 2 x 1.0087 - 4.0015 =0.0305 u
Binding energy = 0.0305 x 931 MeV = 28.4 MeV
4 views
Answered