A wheel with 20 metallic spokes each of length 8.0 m long is rotated with a speed of 120 revolution per minute in a plane normal to the horizontal component of earth magnetic field H at a place. If `H=0.4xx10^(-4)` T at the place, then induced emf between the axle the rim of the wheel is
A. `2.3xx10^(-4)V`
B. `3.1xx10^(-4)V`
C. `2.9xx10^(-4)V`
D. `1.61xx10^(-4)V`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Hence , `H=B=0.4xx10^(-4)T,l=0.08m`
`v=120 rpm=2rps`
Emf induced across the end of each spoke
`epsi=(1)/(2)Bl^(2)omega=(1)/(2)B(2piv)l^(2)" "( :. omega=2piv)`
`=Bpivl^(2)`
`:. epsi=0.4xx10^(-4)xxpixx2xx(0.8)^(2)=1.61xx10^(-4)V`
Note: Number of spokes is not releveant because the emfs across the sopoe area is parallel

4 views

Related Questions