Two long and parallel straight wires A and B are carrying currents of 4A and 7A in the same directions are separated by a distance of 5cm. The force a
Two long and parallel straight wires A and B are carrying currents of 4A and 7A in the same directions are separated by a distance of 5cm. The force acting on a 8cm section of wire A is
A. `3 xx 10^(-6)N`
B. `6 xx 10^(-6)N`
C. `9 xx 10^(-6)N`
D. `12 xx 10^(-6)N`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Here, `I_(1)=4A, I_(2)=7A`
d = 5 cm `=5xx10^(-2)m, l=8cm = 8xx10^(-2)m`
`therefore" "F=(mu_(0))/(4pi)(2I_(1)I_(2)l)/(d)=(10^(-7)xx2xx4xx7)/(5xx10^(-2))xx8xx10^(-2)`
`=89.6xx10^(-7)N=9xx10^(-6)N`
4 views
Answered