A system consists of two charges `4 mu C and -3 muC` with no external field placed at `(-5 cm, 0,0) and (0 cm, 0,0)` respectively. The amount of work
A system consists of two charges `4 mu C and -3 muC` with no external field placed at `(-5 cm, 0,0) and (0 cm, 0,0)` respectively. The amount of work required to separated the two charges infinitely away from each other is
A. `-1.1J`
B. ` 2 J `
C. `2.5J`
D. `3J`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Here, `q_1=4 muC, q_2=-3 muC, r=10 cm =0.1 m`
Electrostatic potential energy , `U=1/(4piepsilon_0)(q_1q_2)/r=9xx10^9xx(4xx10^(-6)xx(-3)xx10^(-6))/0.1`
=-1.1 J
4 views
Answered