3.1 mol `Fe^(3+)` and 3.2 mol `"SCN"^(Theta)` present in 1 L solution. At equilibrium 3 mol `FeSCN^(2+)` are formed The equilibrium constant `K_(c)` f
3.1 mol `Fe^(3+)` and 3.2 mol `"SCN"^(Theta)` present in 1 L solution. At equilibrium 3 mol `FeSCN^(2+)` are formed The equilibrium constant `K_(c)` for the reaction `Fe^(3+)+SCN^(Theta)hArrFeSCN^(2+)` will
A. 150
B. 400
C. 300
D. 250
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`underset(3.1)(Fe^(3+))+underset(3.2)(SCN^(Theta)) hArr FeSCN^(2+)`
`3.1-1" "3.2-x" "x=3`
`3.1-3=3.2-3`
`=0.1=0.2`
`K_(C)=(3)/(0.1xx0.2)=(300)/(2)=150`
4 views
Answered