Equal mass of a soute are dissolved in equal mass of two solvents A and B and formed very dilute solution. The relative lowering of vapour pressure for the solution B has twice the relative lowering of vapour pressure for the solution A. If `m_(A) "and" M_(B)` are the molecules mass of solventds A and B respectively, then :
A. `M_(A)=M_(B)`
B. `M_(B)=2xxM_(A)`
C. `M_(A)=4M_(B)`
D. `M_(A)=2M_(B)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`(P^(@)-P)/(P^(@))=(n)/(n+N)~=(N)/(N)` for very solution
`2xx(n)/(N_(A))=(n)/(N_(B))`
`M_(B)=2M_(A)`

4 views

Related Questions