When 0.1 mole `Cr_(2)O_(7)^(-2)` is oxidised then quantity of elecricity required to completely oxidise `Cr_(2)O_(7_^(-2))` to `Cr^(+3)` is :-
When 0.1 mole `Cr_(2)O_(7)^(-2)` is oxidised then quantity of elecricity required to completely oxidise `Cr_(2)O_(7_^(-2))` to `Cr^(+3)` is :-
A. 9650 C
B. 96500 C
C. 57900 C
D. 54900 C
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`{:(Cr_(2)O_(7)^(-2),to,2Cr^(+3),+6e^(-),),(0.1 "mole",,,0.6"mole",):}`
Change required = 0.6 F `= 0.6xx96500`
=57900C
4 views
Answered