At 293 K, vapour pressure of pure benzene is 75mm of Hg and that of pure toluene is 22 mm of Hg. The vapour pressure of the solution which contains 20 mol% benzene and 80 mol % toluene is
A. 32.6 mm Hg
B. 64.4 mm Hg
C. 97 mm Hg
D. 3.26 mm Hg

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`n_(Ben)=20%0.2`
`n_(Tol)=80%=0.8`
`P_(s)=X_(B)P_(B)^(@)+X_(T)P_(T)^(@)`
`P_(s)=0.2xx75+0.8xx22`
`=15.0+17.6`
`32.6`

4 views

Related Questions