The temperature co-effcient of resistance of a wire is `0.00125^(@)C.` At 500 K, its resistance is `1Omega.` The resistance of the wire will be `2Omeg
The temperature co-effcient of resistance of a wire is `0.00125^(@)C.` At 500 K, its resistance is `1Omega.` The resistance of the wire will be `2Omega` at
A. 1154 K
B. 1100 K
C. 1400 K
D. 1127 K
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`1Omega=R_(2T)=R_(o)(1+alpha2T)...(i)`
`2Omega=R_(2T)=R_(o)(1+alphaT)...(ii)`
`2=(1+alphaT)/(1+2Talpha),(2+54alpha-1)/(alpha)=T,`
`(1)/(alpha)+54=T,(100000)/(105)+54=T,T=854^(@)C`
`thereforeT=854+273,T=1127K`
4 views
Answered