Al (Atomic mass =27) crystallises in a cubic system with edge length (a) equal to `4Å` its density is `2.7 g cm^(-3)` Calculate the number of aluminiu
Al (Atomic mass =27) crystallises in a cubic system with edge length (a) equal to `4Å` its density is `2.7 g cm^(-3)` Calculate the number of aluminium atoms present per unit cell
4 views
1 Answers
Density `(rho)=(ZxxM)/(N_(0)xxa^(3))`
`2.7=(Zxx27)/(6.022xx10^(23)xx(4)^(3)xx(10^(-24)))`
`Z=(2.7xx6.022xx10^(23)xx(4)^(3)xx(10^(-24)))/27=4`
4 views
Answered