How much Charge is required for the following reductions `:` `a. 1 "mol of" Al^(3+) to Al` `b.` ` 1 "mol of" Cu^(2+) to Cu` `c.` `1 "mol of" MnO_(4)^(
How much Charge is required for the following reductions `:`
`a. 1 "mol of" Al^(3+) to Al`
`b.` ` 1 "mol of" Cu^(2+) to Cu`
`c.` `1 "mol of" MnO_(4)^(-)` to `Mn^(2+)?`
4 views
1 Answers
(i). The electrode reaction is `Al^(3+) + 3etoAl`
`therefore` Quantity of charge required for reduction of 1 mol of `Al^(3+)=3F=3xx96500C=289500C`
(ii). The electrode reaction is `Cu^(2+)+2e^(-)toCu`
`therefore` Quantity of charge required for reduction of 1 mol of `Cu^(2+)=2F=2xx96500=193000C`.
(iii). the electrode reaction is `MnO_(4)toMn^(2+)`
i.e., `Mn^(7+)+5e^(-)toMn^(2+)`
`therefore` Quantity of charge required `=5F`
`=5xx96500C=4825000`.
4 views
Answered