A sum of 2400 amounts to 3264 in 4 years at a certain rate of simple interest. If the rate of interest is increased by 1% the same sum in the same time would amount to(कोई धनराशि किसी साधरण बियाज की दर से 4 वर्ष में रु 2400 से रु 3624 हो जाती है यदि बियाज दर 1 % बड़ा दी जाये, तो उसी समय में वही धन कितने हो जायेगा )
A. `3288`
B. `3312`
C. `3340`
D. `3360`

4 views

1 Answers

(D) Note:For detailed explantion of such type of questions follow the solution of previous questions(इस प्रकार के प्रशनो लो विस्तृत विवेचनाओं को ढकने के लिए पिच्लेः प्रशनों के हल को देखे):
Increased in rates in 4 years(तक) =1xx4=4%
Hence, interest=`(2400xx4)/(100)=96`
Total amount after 4 years(4 वर्षो के बाद कुल मिश्रधन) =P=(3264+96)=3630

4 views

Related Questions