Equal sum of money are lent to X and Y at 7.5% per annum for a period of 4years and 5 years respectively. If the difference in interest, paid by them
Equal sum of money are lent to X and Y at 7.5% per annum for a period of 4years and 5 years respectively. If the difference in interest, paid by them was 150, the sum lent to each was(X और Y को 7 .5 % वार्षिक बियाज दर से क्रमश: 4 वर्ष तथा 5 वर्ष के लिए बराबर राशि उधार दी जाती है यदि उनके द्वारा चुकाए गए बियाज़ का अंतर 150 है तो प्रत्येक को दी गयी धनराशि कर है )
A. 500
B. `1000`
C. 2000
D. 3000
1 Answers
(c ) Total interest rate for x=`7.5xx4=30%`
Total interest rate for `y=7.5xx5=37.5%`
Difference in rates=(37.5-30%)=7.5%
According to the question, `7.5% "of sum"=150`
`1% "of sum"=(150)/(7.5)`
Individuals sum (व्यक्तिगत योग ) `(150)/(7.5)xx100=2000`
Hence Required sum=2000