An aqueous solution of urea containing 18 g urea in 2500 `cm^(3)` of the solution has a density equal to 1.052. if the molecular weight of urea is 60,
An aqueous solution of urea containing 18 g urea in 2500 `cm^(3)` of the solution has a density equal to 1.052. if the molecular weight of urea is 60, the molality of the solution is
A. `0.200`
B. `0.192`
C. `0.100`
D. `1.200`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
1500 cc. solution `=1500xx1.052g =1578g`
Weight of solvent `=1560g`
Weight of solute =18 g
Molality `=("weight of solute")/("molecular weight of solute"xx)`
weight of solvent in kg
`=(18xx1000)/(60xx1560)=0.192` m
4 views
Answered