The voltage between the plates of a parallel plate capacitor of capacitance `1 muF` is changing at the rate of 8 V/s. What is the displacement current
The voltage between the plates of a parallel plate capacitor of capacitance `1 muF` is changing at the rate of 8 V/s. What is the displacement current in the capacitor?
A. `3 muA`
B. ` 8 muA`
C. `5 muA`
D. `10 muA`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
Displacement current `I_(D) = (epsi_(0)d_(phi0))/(dt)`
but `phi = EA = (VA)/(d)`
where A = area of the plates ,
d = distance between the plates
`therefore I_(D) =epsi_(0) .(d)/(dt) ((VA)/(d)) = (epis_(0)A)/(d) (dv)/(dt)`
but `c = (epsi_(0)A)/(d) `= capacity of the capacitor
`therefore " " I_(D) = (Cdv)/(dt) = 10^(-6) xx 8`
` = 8 xx 10^(-6) A = 8 muA`
4 views
Answered