Select and write the most appropriate answer from the given alternatives for each sub-question:
The rate constant for a first order reaction is `100 S^(-1)`. The time required for completion of 50% of reaction is :
A. 0.0693 millisecond
B. 0.693 millisecond
C. 6.93 millisecond
D. 69.3 millisecond

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
6.93 milliseconds
We known `t_(1//2)=0.693/k`
Here `k=100 s^(-1)`
`t_(1//2)=0.693/100=0.00693 s` or `6.93` millisecond.

5 views

Related Questions