The magnetic flux through a loop is varying according to relation `phi=6t^(2)+7t+1` where `phi` is in milliweber and t is in second. What is the e.m.f. induced in the loop at t = 2 second ?

4 views

1 Answers

Given, `phi=6t^(2)+7t+1`
e.m.f. induced (e ) `=|(d phi)/(dt)|=12t+7.`
When `t=2s, ((d phi)/(dt))_(t=2) =12(2)+7=31 mV.`

4 views

Related Questions