A solenoid `3*142` m long and `5*0` cm in diameter has two layers of windings of 500 turns each and carries a current of 5A. Calculate the magnetic induction at its centre along the axis.

4 views

1 Answers

Given : length, l ength, `l=3:142m,, d=5*0cm, `or `r=2*5xx10^(-2)m, I = 5A`
No. of turns, `N=500xx2=1000`
Megneti9c induction at the centre,
`B=(mu_(0)Ni)/l`
`=(4pixx10^(-7)xx500xx2xx5)/(3*14)`
`=(4xx3*14xx10^(-7)xx5000)/(3*14)`
`=2*0xx10^(-3)T.`

4 views

Related Questions