In series LCR circuit `R = 18 Omega` and impedence is `33 Omega`. An arms voltage `220 V` is applied across the circuit . The true power consumed in AC circuit is
A. `220 W`
B. `400 W`
C. `600 W`
D. `800 W`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Given , `R = 18 Omega, Z = 33 Omega, V_(rms) = 220 V`
The power consumed in an Ac, circuit is given as,
`P = e_(rms),i_(rms), cos phi . (e_("rms"))/(Z). (R )/(Z)`
`= (220 xx 220 xx 18)/(33 xx 33) = 20 xx 20 xx 2 = 800W`

4 views

Related Questions