How many moels of AgCI would be obtained, when 100 mL of `0.1` M `CO(NH_(3))_(5)CI_(3)` is treated with excess of `AgNO_(3)`?
How many moels of AgCI would be obtained, when 100 mL of `0.1` M `CO(NH_(3))_(5)CI_(3)` is treated with excess of `AgNO_(3)`?
A. `0.01`
B. `0.02`
C. `0.03`
D. none of these
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
`[Co(NH_(3))_(5)Cl]Cl_(2) + AgCl to 2AgCldarr`
`n = MxxV_("in lit")" "=2xx0.01`
`=0.1xx0.1 = 0.01" "= 0.02` mole
5 views
Answered