When `36.0g` of a non -volatile, non-electrolyte solution an empirical formula `CH_(2)O` is dissolved inn`1.20Kg` of water. The solution freezes at `-0.93^(@)C`. What is the no. of oxygen atoms present per molecule of solute? `K_(f)` of `H_(2)O=1.86K kg mol^(-1)`, Freezing point of `H_(2)O=273K`

4 views

1 Answers

Correct Answer - 2
`0.93=1.86xx36/(M.wt)xx1000/1200`
Molecular weight`=60`
Empirical weight `=30`
`:.` Molecular formula `=C_(2)H_(4)O_(2)`

4 views

Related Questions