The equation of a sound wave in air is P = 0.01 cos (1000t-3xx) where P, x and t are in SI. The bulk modulus of elasticity is `1.4xx10^(5) N//m^(2)` t
The equation of a sound wave in air is P = 0.01 cos (1000t-3xx) where P, x and t are in SI. The bulk modulus of elasticity is `1.4xx10^(5) N//m^(2)` the displacement amplitude is
A. 0.24 m
B. `0.24xx10^(-7)m`
C. `8xx10^(-7)m`
D. 10 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
The standard equation is
`" "p=p_(o)cos(omegat-x)`
The given equation is
`p=0.01cos (1000t-3x)`
Comparing the Eq. (i) and Eq. (ii), we get
`" "p_(o)=0.01N//m^(2)`
`" "omega=1000red//s`
`" "K=3` per meter
But `" "p_(o)=` BAK
`therefore" "A=(p_(0))/(BK)` [B=Bulk modulus of elasticity ]
`=(0.01)/(14xx10^(5)xx3)=0.2381xx10^(-7)m~~0.24xx10^(-7)m`
4 views
Answered