What will be the volume strength of 100 ml of `H_(2)O_(2)` required to react completely with 61 ml of `KMnO_(4)` in acidic medium ? ( Given that `61 l` of `KMnO_(4)` reacts completely with 5 ml of 1M of `K_(4)[Fe(CN)_(6)]` where it converts into `K^(+),Fe^(3+),CO_(3)^(2-)` and `NO_(3)^(-)` )
A. `17.08`
B. `34.2`
C. `18.8`
D. `19.8`

4 views

1 Answers

Correct Answer - 1
Valency factor of `K_(4)[(Fe(CN)_(6)]=61`
so of molarity of `H_(2)O_(2)=x M` than
`implies2x xx100=5xx61xx1`
`[` for `KMnO_(4). 61xxyxx5=5xx61xx1impliesy=1M]`

So, `x=(305)/(200)=1.525.` So , volume strength `=17.08`

4 views

Related Questions