Aniline, `C_(6)H_(5)NH_(2)` react with water according to the equation
`C_(6)H_(5)NH_(2)(aq)+H_(2)O(I)hArrC_(6)H_(5)NH_(3)^(+)(aq)+OH^(-)(aq)`
In a 0.180 M aqueous aniline solution the `[OH^(-)]=8.80xx10^(-6)M`
The value of the base ionization constant `K_(b)` for `C_(6)H_(5)NH_(2)(aq)` and the percent ionization of `C_(6)H_(5)NH_(2)` in this solution are,
A. `4.3xx10^(-10)`
B. `3.1xx10^(-10)`
C. `4.9xx10^(-3)%`
D. `2.4xx10^(-3)%`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A::C
`K_(b)=([C_(6)H_(5)NH_(3)^(+)][OH^(-)])/([C_(6)H_(5)NH_(2)])`
`K_(b)=((8.80xx10^(-6))(8.80xx10^(-6)))/((0.180))=4.3xx10^(-10)`
`((8.80xx10^(-6))/((0.180))xx100%=4.9xx10^(-3)%`

4 views

Related Questions