Calculate the molarity of water if its density is 1000 kg/m3

4 views

1 Answers

Density of water = 1000 kg/m3 = 1000g/dm3

= 1000 g/L

Molarity of water = strength of water in g / L/molecular weight of water

= 1000/18 = 55.55 M

4 views