A gas of mass 32 gms has a volume of 20 litres at S.T.P. Calculate the gram molecular weight of the gas.
A gas of mass 32 gms has a volume of 20 litres at S.T.P. Calculate the gram molecular weight of the gas.
4 views
1 Answers
Given,
Mass of 20 l of a gas at STP = 32 g
Mass of 1 l of gas at STP would be = 32/20 g
We know that
Gas at STP has volume = 22.4 l
Gram molecular weight of the gas = 32/20 x 22.4
= 35.84 g
4 views
Answered