What is the molar concentration of solute particles in human blood if the osmotic pressure is 7.2 atm at normal body temperature, i.e. 37°C?
What is the molar concentration of solute particles in human blood if the osmotic pressure is 7.2 atm at normal body temperature, i.e. 37°C?
4 views
1 Answers
Л = CRT
or C = Л/RT
Л = 7.2 atm
R = 0.0821 L atm K-1 mol-1
T = 37°C = 37 + 273 = 310 K.
Molar concentration (C) = (7.2 atm)/(0.082L Latm K-1mol-1 ) x (310 K)
= 0.283 mol-1
= 0.283 M.
4 views
Answered